Soba to makaron przygotowywany z mąki gryczanej (w większym lub mniejszym stopniu…), który stanowi jeden z kluczowych elementów kuchni japońskiej. Podawany na ciepło lub zimno w wielu opcjach smakowych. Często podawany z sosem sojowo-sezamowym, orzechowym lub jako element zup. Jako dodatki do makaronu najczęściej używa się z krewetek w tempurze, grillowane tofu, glony wakame lub płaty nori, grzyby shitake, surowe jajko, płatki bonito, smażone tofu, soja, posiekana cebulka dymka lub opcjonalnie inne warzywa (w wersji na zimno np. ogórek). Dodatków jednak nie ma w daniach zbyt dużo, żeby nie zdominowały smaku. Pamiętajcie, że to soba ma grać rolę główną!
Dziś prezentuje Wam mój ulubiony (bardzo szybki!) przepis z użyciem sosu sojowo-sezamowego. Danie jak zwykle proste i łatwe w przygotowaniu.

Dodatkowe wskazówki:

 1. Przy zakupie makaronu soba zwróć uwagę na jego skład!
  Makaron składający się wyłącznie z mąki gryczanej to rzadkość. Można jednak go z łatwością zamówić online. Jeśli nie przeszkadza Wam dodatek mąki pszennej do makaronu, to zwróćcie chociaż uwagę na jej ilość, ponieważ w sprzedaży są dostępne makarony „soba” przygotowane prawie wyłącznie z pszenicy (85%!!!).
 2. Jeśli unikasz soi, to możesz zamiast sosu sojowego używać kokosowy ocet balsamiczny (np. Diet-Food).
 3. Jeśli jesteś na diecie bezglutenowej upewnij się, że Twój sos sojowy jest bezglutenowy.
 4. Jeśli musisz kontrolować podaż sodu w diecie użyj sosu sojowego o zmniejszonej zawartości soli lub skorzystaj z kokosowego octu balsamicznego.
 5. Pamiętaj, aby używać oleju sezamowego tylko do krótkiego podsmażania w niskich temperaturach, gotowania lub skrapiania potraw. Olej ten nie nadaje się do długiego smażenia, ani używania w wysokich temperaturach z uwagi niską temperaturę dymienia.

Moja dzisiejsza soba:

 • makaron soba ugotowany wg powyższego przepisu
 • sos przygotowany wg powyższego przepisu
 • tofu wędzone podsmażone na oleju kokosowym
 • krewetki podsmażone na oleju kokosowym z dodatkiem czosnku, płatków chili, wymieszane z prażonym sezamem

Leave a Reply